Dolar Neden Yükselir?

Arkadaşların ile paylaş:
Facebook
Google+
https://furkankocal.com/dolar-neden-yukselir/

Döviz kurunun muhtemelen ne demek olduğunu biliyorsunuzdur. Bir birim yabancı ülke parasının yerli para cinsinden ifadesine döviz kuru denir. 1 doların 5TL etmesi demek, 1 doların alım gücünün 5 tane bir liraya eşit olduğu anlamına gelir. Peki 1 dolar nasıl oluyor da bir gün 5 tane bir lira ediyorken, ertesi gün 6 tane bir lira edebiliyor?

Dolar ve Türk Lisa’sının değerleri sürekli değişir. Bu değişime pek çok şey sebep olabilir. Ancak en önemli unsur ekonomideki Dolar arzı ve Dolar talebidir. Doların değeri etrafta ne kadar dolar bulunduğuna ve insanlar tarafından ne kadar talep edildiğine bağlıdır. Bir ülkede dolara olan talep arttığında, yani çok sayıda insan dolar satın almak istediğinde ekonomide dolar miktarı azalır. Nasıl ki sayısı az olan ve herkesin sahip olmak isteği şeylerin değeri artıyorsa işte doların değeri de aynı sebepten artar. Bunun tam tersi de geçerlidir. İnsanlar ellerinde dolarları Türk Lirasına dönüştürdüklerinde dolara olan talep azalır. Bu durumda ekonomide dolar miktarı artığı ve piyasada dolar bulmak kolaylaştığı içinde doların değeri düşer.

İhracat yaptığımızda ülke içerisinde yaptığımız şeyleri yurt dışına satarız ve karşılığında Dolar, Euro gibi dövizler alırız. İhracat ya da yurt dışından borç alarak, ülkeye döviz girmesi piyasadaki döviz miktarını arttırır. Buda dövizin değerini düşürür. Öte yandan ithalat yaparak başka ülkelerden mal alırsak, o ülkenin parasına yani dövize ihtiyaç duyarız. Bu durumda da ülke içerisindeki döviz miktarı azalır ve döviz azaldığı içinde değeri artar. Unutmayın sayısı az olan bir şeye herkes sahip olmak istediğinde, o şeyin fiyatı, ona en çok sahip olmak isteyen kişinin vermeye hazır olduğu fiyattır.

Doların artıp azalmasına sebep olan bir diğer unsur da Merkez Bankasının Türk Lirasına verdiği faiz ve ABD Merkez Bankasının Dolara verdiği faizdir. Merkez Bankası Türk Lirasına verdiği faizi yükselttirse, insanlar daha fazla getiri elde etmek için ellerindeki Dolarları Türk Lirasına çevirerek bankalara yatırlar. Türk Lirasının getirisi yüksek olduğu için, Türk Lirasına olan talep artar. Bu durumda dolar talebi azalır ve sonuç olarak doların değeri düşer. Bu merkez bankasının kura yaptığı bir etkidir. Zaten haberlerde de duyarsınız “Yükselen kurlara karşılık olarak Merkez Bankası faizleri yükseltti” diye. Öte yandan ABD Merkez Bankası FED, dolara ödediği faizi arttırırsa, bu durumda da Türkiye’deki yabancı yatırımcılar ve Dolar sahipleri daha yüksek getiri almak için paralarını o ülkeye getirirler. Bu durumda ekonomide Dolar azalır, Dolar talebi artar ve sonuç olarak da doların fiyatı yükselir.

Bir diğer önemli faktör de enflasyon beklentisidir. Eğer yatırımcılar enflasyonun yükseleceğini düşünüyorlarsa, ellerinde Türk Lirası tutmazlar. Çünkü yarın ellerinde paranın alım gücü düşeceğinden ellerindeki paralar ile dolar alırlar.

Temelde gördüğünüz gibi sebep her zaman benzer. Doların değeri; doların piyasada ne kadar bulunduğuna ne kadar talep gördüğüne ve gelecekte insanlara alternatif seçeneklere göre daha çok kazandırıp kazandırmayacağına bağlıdır.

Arkadaşların ile paylaş:
Facebook
Google+
https://furkankocal.com/dolar-neden-yukselir/

Furkan Koçal

www.furkankocal.com

Bu gönderiler de hoşuna gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.