Dünyanın En İlginç 5 Veri Merkezi

Arkadaşların ile paylaş:
Facebook
Google+
https://furkankocal.com/dunyanin-en-ilginc-5-veri-merkezi/

Veri Merkezi, (data center)  çok büyük boyutlarda verinin toplanması, depolanması, işlenmesi ve dağıtılması amacıyla, bilgisayar ve ağ donanımlarının yoğun bir şekilde, bir merkezde toplandığı yerlerdir.

Bu veri merkezlerini, içerisinde birden fazla açık odacıklar bulunan bir yapı gibi düşünebiliriz. Ancak; bazı veri merkezleri, yaratıcı tasarımları, düzenleri ve konumları ile bu kalıbı kırmış durumda.

Günümüzde, bilgi güvenliği ve süreklilikle ilgili endişeler arttığı için, işletmelerin veri merkezlerinin bir takım dış etkenlere karşı daha dirençli olması gerekiyor. Bu durum, bazı veri merkezlerinin alışılmışın dışında yerlerde bulunmasına ve güvenliğini sağlamak için doğal ortamın en iyi şekilde kullanılmasına sebep olmuştur.

1. Bahnhof Pionen Beyaz Dağ – İsveç

İsveç’de bulunan Bahnhof Pionen, mimari açıdan ilginç veri merkezleri arasında üne sahiptir. Geçmişten bugüne, nükleer sığınak olarak kullanılmaktadır. Girişi, 40 cm’lik bir çelik kapıyla korunmaktadır.

2. Bahnhof Lajka Uzay İstasyonu – İsveç

Lajka Uzay İstayonu, Bahnhof’un İsveç sınırı dışındaki ilk veri merkezidir. Bu veri merkezi, bir uzay istasyonundan esinlenerek (benzetilerek) tasarlanmış ve tamamen çelik bir yapıdan oluşmaktadır.

3. Google Veri Merkezi – Finlandiya

Hamina’da bulunan Google veri merkezi, aslında eski bir kağıt fabrikasıdır. Bu bölge, bir veri merkezinin ihtiyacı olan enerjiyi rahatlıkla karşılayabilen bir alt yapıya sahiptir. Ayrıca bu veri merkezinin, kış boyunca görmeye değer bir manzara yarattığı söylenebilir.

4. Yahoo Veri Merkezi – NewYork

Yahoo’nun veri merkezleri ile geleneksel tavuk kümesleri arasındaki benzerliğin gerçekten sıra dışı olduğu söylenebilir. Veri merkezinin, % 99’u doğal soğutma kullanmak için tasarlanmış olsa da, ilave soğutma gerektiren koşullar için, içerisinde doğrudan buharlaşmalı soğutma sistemi de bulunmaktadır.

5. Microsoft – Taşınabilir Veri Merkezi

Microsoft, deniz suyuyla soğutma amacıyla yola çıkarak, Kaliforniya okyanusunda, 30 metreye kadar inen, taşınabilir mini bir veri merkezi protatipi inşa etmiştir.

Arkadaşların ile paylaş:
Facebook
Google+
https://furkankocal.com/dunyanin-en-ilginc-5-veri-merkezi/

Furkan Koçal

www.furkankocal.com

Bu gönderiler de hoşuna gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.