Tümü yanlış ve kasıtlı olarak yapılmış yalanlar

Arkadaşların ile paylaş:
Facebook
Google+
https://furkankocal.com/tumu-yanlis-ve-kasitli-olarak-yapilmis-yalanlar/

Meral Akşener bir konuşmasında İYİ Partinin seçim barajıyla ilgili bir kaygısının olmadığını ve anket sonuçlarına baktığında %20 lik bir oy potansiyeli olduğundan bahsetmiş. Hatta devamında seçmenin her ne olursa olsun %13 civarında oy vereceği sonucuna ulaştıklarından bahsetmiş.

Ben İstatistik Bölümü mezunuyum ve dolayısıyla İstatistikçiyim. Bu haberini okuduğum zaman aklıma üniversitede dersteyken hocamın bahsettiği bir konu geldi. Her araştırmada olduğu gibi böyle araştırmalarda alacağınız örneklem çok önemli demişti, buna şöyle güzel bir örnek verdi; Yemek yaparken tencerenin içine bir kaşık tuz attınız ve tuzu hiç karıştırmadan aynı yerden bir kaşık yemek aldınız, gelen yemek tabi kide çok tuzlu olacaktır, çünkü tuzu attığınız yeri hiç karıştırmadınız, siz bu yemeğe çok tuzlu olmuş diye bilir misiniz? Diyemezsiniz çünkü karıştırmadınız, tarafsız örnek almadınız içinden.  Günümüzde çoğu siyasi parti de aynen buna benzer bir araştırmalar yapıyor, kamuoyunu yönlendiriyor, algı oyunları oynuyor. Kendi partilerinin desteklendiği ilde, ilçede, mahallede, köyde veya başka yerlerde araştırmalar yaptırıyor, sonrasında bunu ülke çapında bu şekilde diye paylaşıyor, algıya oynuyor. Tümü yanlış ve kasıtlı olarak yapılmış yalanlar. Böyle saçma sonuçlar çıktığı içinde İstatistik Bilimi de yanlış anlaşılıyor, gerçek sonuçlara güven kalmıyor. Oysaki araştırmalar tarafsız ve genel olarak gerçekten ülkemizi temsil edecek şekilde yapılsa, çıkan sonuçların yanlış olma ihtimali yok.

Kamuoyunda gördüğünüz her habere inanmayın, tek taraflı medyadan genel yorumlar yapmayın. Her ne haber olursa olsun, başka kaynaklardan hatta hiç beğenmediğiniz kanal ve haber sitelerinden karşı düşüncedeki haberlere bakın, bakış açınızı genişletin. Ülkemizde algıya çok oyunlar oynanıyor, gündemler çok değiştiriliyor. Önemli gündemleri unutmayın, tabiri caizse arada kaynamasına izin vermeyin.

Arkadaşların ile paylaş:
Facebook
Google+
https://furkankocal.com/tumu-yanlis-ve-kasitli-olarak-yapilmis-yalanlar/

Furkan Koçal

www.furkankocal.com

Bu gönderiler de hoşuna gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.